DNS Firewall (InfoBlox)

DNS Firewall, DNS trafiğinizi çözümleyerek, tanımlamış olduğunuz aksiyonlara göre etkin koruma sağlayan güvenlik duvarı çözümüdür.

DNS trafiğini inceleyip analiz ederek domain adreslerini kategorilendirerek yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme teknikleri kullanılarak yüksek başarım oranına sahip olmalıdır. Pro-Dinamik / Güncel domain kategori veritabanı sayesinde; kuruluş ağınızdaki tüm cihazlara (Misafir ağ, Tablet PC, Mobile Phone, Akıllı TV ve Buzdolabı vb.) gelişmiş siber koruma sağlar.

Zararlı yazılımların oluşturduğu kötücül ağ trafiğini engeller. Pozitif güvenlik modeli yaklaşımı sayesinde veritabanında bulunmayan domain adreslerine erişimin engellenmesiyle etkin koruma sağlar. Kötü niyetli e-posta bağlantısına erişmeye çalışan masum kullanıcıları korur.

Yalnızca bir SIEM ürününe entegre olan veya güncel tehditleri bildiren diğer güvenlik ürünlerinin aksine, yeni nesil güvenlik duvarınızı, IDS/IPS inizi, web filtreleme cihazınızı veya uç nokta güvenliğinizi atlatan zararlı yazılım trafiğini engeller. Gelişmiş DNS görünürlüğü (Advanced DNS Visibility) sağlayarak, internet trafiğinizdeki zararlı aktivitelerin önüne geçer.

Uygulama Katmanından Bağımsız Etkili Koruma

DNS protokolü, tüm internet servislerinin kalbi niteliğini taşır. TCP, UDP, SSL veya şifresiz tüm internet trafiği DNS kullanır. İnternet trafiği henüz uygulama katmanında başlamadan DNS seviyesinde kontroller gerçekleştiğinden dolayı uygulama katmanındaki şifreleme gibi tespiti zorlastiritici etkenler calismasini engellemez ve etkili çözüm sağlanmış olur. Örneğin Youtube http/https protokolleri ile video servisi vermekteydi. Çeşitli teknik sebepler ile yeni bir protokol geliştirerek UDP protokolü üzerinden SSL ile şifrelenmiş video hizmeti vermeye başladı. Bu değişiklikten sonra DPI geliştiricileri Youtube trafiğini algılama ve kontrol etme konusunda güncellenmek durumunda kaldılar. DNS katmanında ise henüz uygulama katmanına geçmeden trafiğe müdahale edildiğinden bu tarz değişiklerden etkilenmez. Benzer şekilde zararlı yazılımlar standard dışı SSL trafiği ile uygulama katmanında trafiği inceleyen cihazlarını yanıltarak zararlı bir domaine bağlantı yaparken zararsız bir domain gibi gösterebilirler.