Network Packer Broker (Ixia)

Ixia Network TAP / Virtual TAP

Out-of-band çalışan uygulama ve güvenlik çözümlerinin ihtiyacı doğrultusunda Port aynalama veya SPAN port yöntemleri kullanılmaktadır. Fakat alınan kopya trafik switch ‘i meşgul ettiğinden paket kaybına ve zaman kaybına neden olur. Ayrıca L1 ve L2 hataları SPAN port yöntemiyle alınamamaktadır. Ixia ‘nın bakır ve 100 Gbps bant genişliğine ulaşan fiber TAP cihazları sayesinde üzerinden geçirdiği tüm paketleri kopyalar ve %100 görünürlük sağlar. Ayrıca Virtual TAP modeli, sanal makineler arası meydana gelen trafiği de kopyalayabilir.

 

Ixia Net Tool Optimizer (NTO)

Ixia ‘nın Network Packet Broker çözümüdür. TAP cihazları ile alınan kopya trafik üzerinde NTO ‘nun yetenekleri sayesinde SSL decryption, paket deduplication, paket trimming, paket filtreleme özellikleri kullanılarak paketleri istenilen hale getirebilmektedir. Ayrıca derin paket analizi yapabilen NTO ailesi, application type, geolocation gibi parametrelere kadar inebilmektedir. Bunun yanı sıra Netflow datası üretebilir, İstenilen Netflow datasını SIEM veya Netflow trafik analiz araçlarına gönderebilir. Ön plana çıkan diğer özelliklerden bir diğeri ise Load Balancing yapabilmesidir. Inline konumlanmış olan seri veya paralel güvenlik cihazlarına trafiği dağıtabilir ve kritik veri kaybının önüne geçebilmektedir.

Bu sayede IDS, Sandboxing, SIEM, DLP, APM, NW Analyzers, NW Forensics gibi güvenlik çözümlerine ilgili ağ trafiğini aktarabilir, cihazların gereksiz trafik yükünden kurtararak ilgilendiği trafiği almalarını sağlayabilmektedir.